Počas zimy, zlého počasia alebo ak ste si neistý o turistickej trase odporúčame kontaktovať Horskú službu ktorá Vám poskytne informácie ohľadom danej túry na čísle 18 300. Predtým než začnete hociktorú z turistických trás odporúčame si zadovážiť turistickú mapu, môžete ich zakúpiť v infocentre alebo v iných obchodoch. Turistické trasy sú farebne označené na mape aj v danej lokalite.


Vrátna Dolina a Malá Fatra

Vrátna dolina je stredisko v Malej Fatre, ktoré bolo v roku 1988 vyhlásené za Národný Park. Najväčší vrchol je Veľký Kriváň 1709m nad morom. Vrátna je ohraničená vrcholmi Boboty, Sokolie, Veľký Rozsutec, Poľudňový Grúň, Stoh, Chleb, Kraviarske, Baraniarky. Na niektoré z týchto vrcholov sa môžete vyviesť pomocou kabínky z Vrátnej na Chleb. V lete je navštevovaná turistami, trasy sú farebne označené. V zime svahy čakajú na lyžiarov s technickým aj prírodným snehom, ponúka širokú škálu svahov a možností. Podmienky vhodné pre lyžiarov, snowboardistov, milovníkov telemarkingu, alebo alpinistov, v údolí je možnosť bežkovať. Počas Vášho pobytu výskúšajte niektoré zo stravovacích zariadení, alebo aj ubytovacích možností.


Tiesňavy

Tiesňavy tvoria začiatok pohorí v Malej Fatry a sú krásnym vstupom do Vrátnej doliny. Tiesňavy sú v podstate úzkym kaňonom popri riečke Varínka s niekoľkými menšími vodopádmi. Kaňon je zaujímavý peknými skalnými útvarmi, pričom azda najznámejším je kamenný Mních. Obšívanka, známa dolina, ktorá je súčasťou Tiesňav je hniezdiskom orla skalného. Za zmienku tiež stojí klimatická inverzia, vďaka ktorej možno nájsť v oblasti Zbojníckeho chodníka rastúcu kosodrevinu a inú vysokohorskú flóru.


Turistické trasy

Jánošíkove diery sú sústavou tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre. Skladajú sa z troch častí – Dolné Diery, Horné Diery,Nové Diery a preteká cez nich dierový potok, ktorý ich vytvaroval do prekrásnej podoby.

V Dierach sa nachádza vyše dvadsať vodopádov, ktoré dotvárajú čaro celej oblasti. Skalné útvary, ktoré vypadajú ako práca umelca, poskytujú domov viacerým živočíšnym a rastlinným druhom. Do Dier sa dostaneme zo Štefanovej, alebo z Bieleho potoka.
Dolné Diery popri chodníku je vybudovaný náučný chodník, jednoduchá trasa pre rodiny s deťmi, má 2 malé vodopády
Horné Diery sa nachádzajú medzi Veľkým a Malým Rozsutcom, majú 9 vodopádov s dĺžkou od 2 až 4 m, nie sú vhodné v zlom počasí na turistiku, majú rebríky a mosty ktoré Vám umožnia jednoduchší prechod. Nie su otvorené v zime.
Nové Diery majú 4 vodopády od 1 do 2 m, otvorili sa ako posledné a preto sa aj volajú Nové Diery. Veľmi pekná prechádzka, Diery vo všeobecnosti sú veľmi pekné, je dobré mať dobrú obuv a dobré oblečenie pre prechádzky na horách.

Boboty - začnete vstup na Boboty od Tiesňav vyšlapete strmým chodníkom na východe od rieky ktorým výjdete na vrchol Boboty (1086m) končia pri Jánošíkových dierach. Boboty susedia a obklopujú skoro všetky časti Terchovej, na severe je to samotná obec Terchová a jej časť obce Biely Potok a nakoniec obklopuje aj obec Štefanová.

Sokolie - 1171,5m n. m., začnete vstup v Tiesňavách, prejdete cestu a vyšlapete chodníkom na západnej strane, budete prechádzať pomedzi skalné útvary, strmé pohoria do bukového lesa. Krásne pohľady, očarujúca príroda, na vrchole sa rozdelí do troch častí. Krátka prechádzka, zídete na Hotel pod Sokolím, dlhšia pokračujte ďalej na Sedlo Príslop alebo pokračujete na západ na Vyšné Kamence, Zbojnícky chodník.

Zbojnícky chodník - začína v Tiesňavách na vrchole sa pomaly dostanete do osady Obšívanka, potom prejdete cez osadu Podolina, ktorou pokračujte až do Vyšných Kamencov. Výhľady na tejto túre sú veľmi pekné, táto túra sa oplatí navštíviť.

Malý Rozsutec - 1343,5 m n. m., sa nachádza vo východnej časti pohoria Malá Fatra. Je charakteristický prudkými stenami z vápenca a je z neho krásny pohľad na susedný Veľký Rozsutec. Najjednoduchší výstup je zo Štefanovej. Ponúka krásny výhľad, reťaze na skale pri výstupe uľahčia výstup na vrchol. Potrebná dobrá obuv.

Veľký Rozsutec - 1609m n. m., sa nachádza vo východnej časti pohoria Malá Fatra, neďaleko od Malého Rozsutca. Mnoho ľudí obľubuje Veľký Rozsutec, ponúka zaujímavý výstup, variabilný v podmienkach. Stará legenda tvrdí že na Veľkom Rozsutci je ukrytý poklad od Jura Jánošíka. Na výstupe sú reťaze ktoré Vám uľahčia prácu, v zime výstup na vrchol je uzavretý. Výhľady z vrchola krásne, v lete je tu veľké množstvo turistov.

Poludňový Grúň - 1460m n. m., známy hlavne vďaka lyžiarskemu stredisku a podľa chaty „Chata na Grúni“ kde sa môžete občerstviť alebo aj najesť aj oddýchnuť a ubytovať. Začnite vo Vrátnej, horským chodníkom prídete ku Chate na Grúni, odtiaľ môžete pokračovať na vrchol Poludňového Grúňa. I keď výstup na vrchol je dosť strmý, stojí to za to, výhľady z hora sú krásne. Odtiaľ pokračujte hlavným chodníkom cez hrebeň na Chleb a Snilovské Sedlo a kabínkou dole, alebo aj pešo. Alebo môžete ísť opačným smerom z Grúňa na Stoh, Veľký Rozsutec.

Chleb - 1645,6m n. m., je tretí najvyšší vrch pohoria Malá Fatra. Taktiež ponúka nezabudnuteľné pohľady na okolitú krajinu aj do diaľky smerom na Poľsko. Môžete ísť chodníkom na Chatu pod Chlebom, kde ponúkajú občerstvenie, jedlo a ubytovanie. Jednoduchá trasa pre rodinu s deťmi, chodník je široký s malým prevýšením.

Kraviarske - je veľmi peknou prechádzkou, popri chodníku nájdete čučoriedky aj brusnice, krásna prechádzka cez les a potom cez hrebeň. Alebo môžete trošku švindlovať a vytiahnuť sa lanovkou na Chleb a odtiaľ je chodník na Kraviarske. Jednoduchá prechádzka.

Veľký Kriváň - 1708,7 m n. m., najvyšší vrch pohoria Malá Fatra. Jeho najbližším susedom je Chleb, Snílovské Sedlo, z druhej strany Pekelník 1609 m.n.m, sedlo Bublen. Chodník na vrchol je veľmi jednoduchý, nenáročný, vytiahnite sa kabinkou na Chleb, chodníkom výjdete na Snilovské Sedlo a odtiaľ na Veľký Kriváň. Krásna príroda Vás obklopí z každej strany počas výstupu hore. Prekrásny výhľad Vás čaká na vrchole.